• Lazer, Drake ile dünyayı dolaşıyor

Lazer, Drake ile dünyayı dolaşıyor

PRG XL Video; PT-RZ31K, d3 ve Blacktrax kullanarak Drake'in Boy Meets World Avrupa Turnesine damga vurmasına yardımcı oluyor

Drake şu anda dünyanın en büyük müzik sanatçıları arasında yer alıyor. 2016'daki "Views" albümünün ve 2017'de "More Life" adlı çalma listesinin piyasaya çıkışı ile Kanadalı rapçi, çok başarılı bir Kuzey Amerika turnesinin ardından Avrupa'da çok sayıda konser için kolları sıvadı. Sanatçı, Avrupalı hayranlarına şimdiye kadar görülmüş olanlardan farklı bir gösteri yaşatmaya hevesliydi. 

Turne Direktörü ve Tasarımcı Steve Kidd ve Aydınlatma Direktörü ve Tasarımcı Guy Pavelo, Drake ile beş yıldan fazla bir süredir birlikte çalışmış ve bu zaman içinde birden çok tur için tasarım hazırladılar. İkili, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki konseptlerini gerçekleştirmek için önemli bir etkinlik teknolojisi sağlayıcısı olan PRG'yi kullanıyor. 

Gösteri tasarımı inanılmaz derecede karmaşık olmakla beraber, LED aydınlatma sistemi ve video duvarı ile birlikte çeşitli projeksiyon türlerini içeren bir dizi ışıklandırma ve video teknolojisi unsuru sunmaktaydı. 

Avrupa ayağındaki gösteriye önemli bir eklenti olan, Blacktrax ve d3 teknolojileri sayesinde dört adet çift kat olarak düzenlenmiş sekiz PT-RZ31K lazer projeksiyon cihazından oluşan projeksiyon küresi, hayranlık uyandıran bir görüntü yarattı. 

Guy Pavelo, bu fikrin nereden geldiğini şöyle anlatıyor: "Projeksiyon küresi, geçen sezon Toronto'da gerçekleştirilen bir sanat enstelasyonundan geliyordu. Bu küre Güneşin Ölümü olarak adlandırılıyordu ve bir kaide üstünde bulunan, çevresi 45 feet olan, üzerine projeksiyon uygulanmış bir küreydi. Başlangıçta doğuşu, nebula evresi ve sonunda tükenişine kadar güneşin farklı evrelerini kapsayan 12-15 dakikalık bir süreci gösteriyordu." 

Guy Pavelo, "Küreyi meydana getiren kişiler geçmişte Drake ile birlikte çalışıyordu, bu nedenle şanslıydık ki bir telefon görüşmesiyle fikirleri ve orijinal halini koruyup çalışmayı başlattık," diye devam etti. "İki gün sonrasında da oynayacağımız nesne Avrupa'da elimizdeydi. 

"Arkadaşlar, gösteri sırasında şişirilen topu yansıtıp izlemek için d3 ve Blacktrax teknolojilerini kullanıyor, bu sayede yeniden hizalayabiliyor ve tümüne isabet ettirebiliyoruz." 

Gerçek zamanlı izleme uzmanı Blacktrax, nesnelerin dikey, yatay hareketi ve yuvarlanması ile doğrudan 3B hareketi göz önüne alarak nesneleri birden fazla boyutta izleyebilen özel bir sistem geliştirdi. Bu bilgiler; ses, ortam denetleyicileri, aydınlatma veya kamera gibi diğer sistemlere buradan sağlanabiliyor. 

Gösterideki tüm farklı teknolojilerin, hareketli nesneleri doğru bir şekilde takip edebilmesi için gerekli verilere sahip olmasıyla, sonuç etkileyici bir görsel efekte dönüşüyor. 

PT-RZ31K, o zamanki prototip modelin ilk önemli etkinliği olan Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'nda büyük etki uyandırmıştı. 30.000 lümen SOLID SHINE lazer parlaklığıyla, en büyük canlı etkinliklerin üstesinden gelebileceğini kanıtlamış bir projektördür. 

2017 yılının Ocak ayında, PRG ultra yüksek parlaklıkta Panasonic lazer projektörlerine büyük bir yatırım yaptı ve tiyatro eseri Bat Out of Hell Müzikali Manchester'da PTRZ31K'nin kullanıldığı ilk etkinlik oldu. 

"Arkadaşlar, gösteri sırasında şişirilen topu yansıtıp izlemek için d3 ve Blacktrax teknolojilerini kullanıyor, bu sayede yeniden hizalayabiliyor ve tümüne isabet ettirebiliyoruz." 

Resim hakkı © PRG UK LTD/Alison Barclay

Lazer diyot modüllerinden düşük ısı çıkışı, soğutma sisteminin tamamen yeniden tasarlanmış olduğu anlamına geliyor. Hava iletimi için fanlara güvenmek, tiyatro, galeri ve kurumsal etkinliklerdeki bazı kurulum türlerinde sorun yaratıp, lamba projektörlerinin çok gürültülü olmasına neden olabilir.  

Öte yandan daha sessiz çalışan lazer temelli projektörlerin düşük bakım gereksinimleri de göz önüne alındığında bu projektörler canlı etkinlik ve kiralama piyasası için idealdir.