• Londra Maratonunda Mesafeler Kısalıyor

Londra Maratonunda Mesafeler Kısalıyor

Rekor sayıda 38.000 profesyonel ve amatör sporcu ve bağış severler 2015 Londra Maratonunu tamamlamak için sahne aldı. Basın Merkezi AV sağlayıcıları, Creative Staging ve Hamilton Rentals bu yılki yarışta kendi mücadelelerini verdiler. Ancak bu mücadele çok daha kısa bir mesafedeydi.

Londra Maratonu için gereken teknolojiyi organize eden Marathon IT ilk kez Maratonun basın merkezi için gereken AV ekipmanının tedariki için ihale yaptı. Kiralama ve gösteri şirketleri Hamilton Rentals ve Creative Staging bu etkinlik için ortaklık kurarak ihaleyi kazandı.

Dar alanda dış mekan projeksiyonu

Uzun yıllardır tüm basın etkinlikleri yarışın merkezi olan Tower Hotel'de gerçekleştiriliyordu. Bu yıl, yarışın organizatörleri yarış sonrası basın toplantısı için bitiş çizgisinin yakınında, gazetecilerin Tower Hotel'den gidip gelmesine gerek kalmaması için daha geniş bir alana ihtiyaç duydu.

Creative Staging Yöneticisi Richard Crowe şunları söyledi; "Etkinlik organizatörleri bu yılki basın toplantısını The Mall'daki bitiş çizgisinde bulunan büyük çadırda gerçekleştirme fikrini bizimle paylaştı. Bu bizim için iki zorluk anlamına geliyordu. Çadır dış mekandaki ışığı çok fazla içeri alır. Normal şartlarda 20k lumenlik projektörler kullanırdık. Ancak ekranın arkasında yüksek parlaklığa sahip bir projektörün throw mesafesine imkan sağlayacak yeterli alan yoktu."

Çadır tavanında projektörleri asabileceğimiz bir imkan da yoktu ve bu nedenle maksimum 1,8 metreden yüksek parlaklığa sahip bir projeksiyon için bir çözüme ihtiyacımız vardı. Çadırın sadece küçük bir kısmı karartılabildiği için, 20k lumens zorunluydu.

Olası seçenekleri araştırdıktan sonra, Creative Staging ve Hamilton Rentals 3-chip DLP projektörler için ET-D75LE90 (LE90) ultra kısa lenslere sahip üç Panasonic PT-DZ21K projektörde karar kıldı.  Bu sayede sadece 1,5 metreden, arkadan yansıtmalı 200 inç büyüklüğünde bir ekran elde edebildiler. Önden yansıtmalı klasik kısa lensler bu ekranı en az 4 metre uzaklıktan sağlayabilirdi.

Ultra kısa lenslere sahip toplamda üç Panasonic PT-DZ21K projektör üç ayrı ekranda kullanıldı ve canlı sonuçlarla birlikte Elit Erkekler ve Kadınlar yarışları canlı olarak gösterildi. Daha sonra basın toplantısı sırasında ise arka planı oluşturdular.

Richard Crowe ayrıca "İhtiyaçlarımıza en iyi uyan projektör ve lens gruplarını sunabildikleri için Panasonic'i tercih ettik. DZ21K çok küçük ve hafif. Piyasadaki diğer 20.000 lumenlik projektörleri en az 4 kişi taşıyabilirken DZ21K'yı taşımak için sadece iki kişi yeterli oldu. Bu bizim için çok önemli. Geçmişte de Panasonic projektörlerle çok iyi deneyimlerimiz oldu ve iyi bir fiyat aralığında mükemmel performans ve güvenilirlik sunuyorlar." şeklinde konuştu.

İmkansızı mümkün kılmak

Tower Hotel'deki basın merkezi kapalı alanda olduğu için Creative Staging ve Hamilton Rentals üç Panasonic PT-DZ870 projektörde karar kıldı. 8,500 lumens 1-chip DLP projektörde 1-chip DLP projektörler için Panasonic’in ET-DLE030 (LE030) ultra kısa lensleri kullanıldı. Bu lens ile 100 inç bir ekran oluşturmak için sadece 83 santim yeterlidir. Klasik bir kısa lenste en az 2,2 metre mesafeye ihtiyaç duyulur.

Lenslere sahip üç projektör kenar birleştirme teknolojisi ile sorunsuz tek bir görüntü oluşturdu. Tower Hotel etkinlik öncesi ve sonrasında basın toplantıları ve sporcu röportajları için kullanıldı.

Hamilton Rentals Proje Yöneticisi John Gibson şunları söyledi; "Daha önce de kısa lensler kullandım ve kimi zaman eğri görüntüler oluşturabiliyorlar. Ancak Panasonic'in çözümü gerçekten sorunsuz bir görüntü ortaya koyuyor." "Bu ultra kısa lensler daha önce mümkün olmayan şeyleri mümkün kılıyor."

Panasonic Ultra-Short Throw ürün grubu

LE030 ultra-short throw projektör lensleri 1-chip DLP projektörler için kısa mesafeden geniş ekran projeksiyonu imkanı sunuyor. Kullanıcının klasik kısa lenslerle karşılaştırıldığında projeksiyon mesafesini yaklaşık %60 kısaltmasına olanak sağlıyor. Bu lens Kasım 2013'te piyasaya sürülmesinden bu yana Live Design'ın Projektör Aksesuarları kategorisinde 2013-2014 Yılın Ürünü ödülünü kazandı ve 2014 AV Magazine ödüllerinde Yılın AV Aksesuarına aday gösterildi.

2014'te piyasaya sürülen LE90 lensi ise LE030 lensin başarısını daha da geliştiriyor. Ancak 3-Chip DLP™ projektörler için daha önce mümkün olmayan mesafelerde yüksek parlaklığa sahip projeksiyon imkanı sunuyor. İki lens de Panasonic'in önceki projektör modelleri ile uyumludur. Bu sayede şirketlerin ultra kısa lensli projeksiyonu kullanabilmek için yeni projektörlere yatırım yapmalarına gerek kalmıyor.

 

Daha fazla bilgi için aşağıdaki adresleri ziyaret edin:

business.panasonic.tr

www.creativestaging.co.uk

www.hamilton.co.uk