Münih'teki Frauenkirche Katedrali

 

En Modern Görsel Çözüm, İhtişamın Çarpıcı Biçimde Gösterilmesi için Destek Sağlıyor.

Frauenkirche, Münih şehrinin simgesidir. Gotik dönemden kalma tuğla ile yapılmış olan bu görkemli yapı, ziyaretçileri kendine hayran bırakmakla birlikte, ihtişamını sergiliyor.
Panasonic’in görsel çözümü, ihtişamın ruhundan ödün vermeden kilise hizmetlerini ve törenlerini daha çekici hale getiriyor.

Münih şehrinin sembolü şehrin silüetini oluşturuyor

Münih’tebulunan katedralin yapımına 1468 yılında başlandı.
2. Dünya Savaşı'nda katedral yoğun hava saldırıları sonucunda çok hasar gördü ancak sonraki yıllarda bir dizi inşaat aşamasından geçerek yenilendi.
Etkileyici kubbeli ikiz kuleleri kilometrelerce öteden görülebilmektedir. Ayrıca Gotik döneminden kalma bu görkemli yapının girişinde 22 adet sekiz köşeli beyaz sütunu bulunan nefin zarafeti karşısında hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Güney Almanya'daki en çok yenilenen katedrallerinden biri olarak, pek çok sadık takipçisine kilise ayinlerini yapmalarını sağlamaktadır. Merasimlere ev sahipliği yapan ve oldukça geleneksel nitelikteki bu katedral, nesiller boyu prestijli Kardinal Baş Piskoposlarının gözetiminde oldu.

Zorluk: Güzellik ve asaletten ödün vermeden kurulum

Yıllar boyunca katedral, büyük nefi oluşturan muazzam sütunlar nedeniyle koro ve mihrap yerinin koridorlardan görünemememesinden dolayı sorunlar yaşadı. Törenlerin koridorlardan da görünebilmesi için katedrale büyük ekran sistemlerinin kurulması planlandı ancak beş büyük zorlukla karşılaşıldı:

1: En son görsel cihazlar Gotik dönemine ait katedrale kesinlikle uymuyor.
2: Katedralin yapısından kaynaklı olarak lambaların değişimi ve bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi için yüksek yerlerde zorlu çalışma gerekiyor.
3: Kilise ayinleri gibi önemli törenler esnasında cihaz kapanmalarına izin verilemiyor.
4: Güneş ışığında kullanım için projeksiyon, yüksek kaliteli bir geriden projeksiyon sistemi olmalıdır.
5: Projektörler ve geriden projeksiyon ekranları, elektrik gücüyle eğilmeli ve kullanımda olmadıklarında saklama kutularına taşınabilmelidir.

Bu sorunların üstesinden gelmek adına AV tasarım ve danışmanlığından sorumlu olan şirket, Müller-BBM GmbH, genel yapı danışmanlığından sorumlu şirket, Dobler Consult ve yönetim ve işletimden sorumlu şirket, VETH e.K., orijinal ekran saklama sistemini uyarlamaya ve bunu iki Panasonic PT-DZ21K projektörler için yeni tasarlanmış bir elektrik saklama sistemine genişletmeye karar verdi.

Çözüm: Kompakt bir gövdede üstün performans ve yüksek güvenilirlik

Yeni geliştirilen saklama sistemleri, iç mekandan ödün vermeden 8 metre yükseklikteki koridorun her iki penceresine takıldı.

Kaldırma kolunda mekanik olarak dönen üç dingil sayesinde projektörler yavaşça dönmekte, eğilmekte ve sütunlar arkasındaki elektrikle açılan saklama kutularına taşınmaktadır. Panasonic PT-DZ21K 3-Chip DLP™ projektörleri, böylece bu özel saklama sistemleriyle bir araya getirildi. Kompakt ve hafif gövdeleri ve yüksek güvenilirlik düzeyleri, yüksek yerlerde özel kurulumlarına kusursuz biçimde uyum sağlamaktadır.

Panasonic PT-DZ21K 3-Chip DLP™ projektörlerin kullanımı, Münih’in güneşli yaz günlerinde gerçekleştirilen ayinlerde bile yüksek parlaklık ve yüksek görüntü kalitesini sağladı.

Özel olarak tasarlanmış esnek ekran malzemesi ve PT-DZ21K projektörleriyle güneş ışığında geriden projeksiyon kararının oldukça başarılı olduğu kanıtlandı. Büyük kilise pencerelerinden geçen parlak güneş ışığı altında bile yüksek kontrastlı bir görüntü elde edilebiliyor.

Ayrıca kilise hizmetlerinin ve törenlerin gösteriminin kesintiye uğramasını önlemek için uygun zamanlarda bakım yapılması önemlidir.

Panasonic’in Erken Uyarı Yazılımı (ET-SWA100F), bir intranete bağlı projektörlerin durumunu izliyor ve bir anormallik algılandığında veya beklendiğinde ya da sorun belirtileri olduğuna sizi uyarıyor. Bu sayede yapılacak bakım planları ile yüksek yerlerdeki bakım yükü en asgari düzeye indiriliyor.

Ayrıca Erken Uyarı Yazılımında, projektörlerin durumunu izleme sunucusuna gitmeden bir bilgisayar ya da tabletten kontrol etme olanağı tanıyan bir müşteri işlevi bulunuyor. Bunun yanı sıra bir internet tarayıcı kontrol ekranı, her bir projektörün uzaktan kontrol edilmesi için Erken Uyarı Yazılımına bağlanabilmektedir. Sistemi sürekli olarak izleme ve kontrol etme olanağı, güvenilir çalışmayı destekliyor.

Video sisteminde HD-SDI yayın standardı temel alınmaktadır ve bu sayede sinyaller büyük törenleri ve etkinlikleri kaydeden yayın araçlarına her zaman gönderilebiliyor. Görüntü ayrıca HD dahili arşivlemeye ve İnternette yayınlamaya da uygun.

Yakın çekim ve orta çekim kameralara ek olarak bir Panasonic AW-PH400 çevirme başlığının bulunduğu bir Panasonic AK-HC1800, org galerisinden uzun çekimler için (70 metreden) kullanılıyor. Sistem, Panasonic AV-HS450 üretim anahtarlayıcısının özel olarak yapılan kontrol yüzeyiyle birlikte kullanıldığı zemin katta bulunan bir kontrol odasından çalıştırılıyor.

İlham verici mesajlarla birlikte parlak görüntüler sağlanıyor

Görkemli törenler başladığında ziyaretçiler sessizlik içinde bir araya geliyor.
Ziyaretçiler, koro yerinden uzaktan törenleri görebilmekte ve bu da törenlere bizzat katıldıkları duygusunu vermektedir.
PT-DZ21K, koro yerinin içinde olma duygusunu veren gerçek görüntüler sağlıyor ve böylece ilham verici mesajların iletilmesine yardımcı oluyor.

Konum

Donanım

2 ünite 3-Chip DLP™ projektör PT-DZ21K
Ürün Bilgisi
Erken Uyarı Yazılımı ET-SWA100
Ürün Bilgisi

 

Sistem Tasarımı ve Danışmanlık

Sistem Yönetimi ve İşletimi

Müller-BBM GmbH
Müller-BBM GmbH ve iştirakleri veya bağlı şirketleri, mühendislik şirketlerini ve teknik, uzmanlık ve yazılım ürünlerine yönelik şirketleri bir araya getiren Müller-BBM Group'un bir parçasıdır.
Müller-BBM, tüm akustik, fizik ve çevresel koruma alanlarında hizmet danışmanlığı, uzman raporları, ölçüm ve planlamaya yönelik öncü bir mühendislik firmasıdır.
 

 

VETH e.K
Şirket bilgilendirme yöneticisi VETH, bilgi teknolojisinin planlanması, tasarımı, kurulumu ve işletimi hakkında öneride bulunuyor.
Odak noktasında elektronik veri işleme çözümleri için müşteriye özel gerekliliklerin tanımlanması ve uygulanması bulunuyor.
VETH e.K, bu edinim, yapılandırma, eğitim ve sorun çözümünde kapsamlı bir destek sağlıyor.