• Moskova'da si̇hi̇r yaratmak

Moskova'da si̇hi̇r yaratmak

 

Panasonic projektörleri, Circle of Light festivalinde dünyanın en büyük yansıtılmış görüntüsünün oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Moskova'nın Uluslararası Festivali 'Circle of Light', her yıl düzenlenen ve Moskova'nın şehir alanlarını bir tuval gibi kullanarak multimedya ve ışık kurulumları üretmek için ışık ve grafik tasarımcılarını bir araya getiren bir etkinliktir.

Festival sırasında projeksiyon eşleme şovları, Moskova'nın en önemli binalarının, kültürel anıtlarının ve diğer tesislerin yüzeylerine yansıtılıyor.

Festivalde Panasonic'in amiral gemisi projektörleri güçlü bir şekilde destekledi ve 4 Ekim 2015 tarihinde, festivalin son akşamında, 19.099m2'lik 'Işık Keşifleri' isimli şovda bu projektörler kullanıldı ve bu şov, şimdiye kadar üretilen en büyük yansıtılmış görüntü oldu.

Bu etkinlik, Moskova'da Frunzenskaya kıyısında yer alan Savunma Bakanlığına ait bir dizi binada gerçekleştirildi. Kurulum, dünyanın en büyük bilim adamlarını kutlamak için Moskova yönetiminin desteğiyle LBL Communications tarafından gerçekleştirildi.

Elektriğin, sinemanın, radyonun, televizyonun, fiber optik kablonun ve internetin mucitlerine hayat vermek için CGI ve canlı çekim yeşil ekran kullanıldı. Rusya'dan, Fransa'dan, Birleşik Arap Emirlikleri'nden ve Birleşik Krallık'tan sanatçılar tarafından altı video eşleme romanı hazırlandı.

Yansıtma, nehir kenarındaki on bir kulede ve binaların çatılarının üzerinde 137 Panasonic PT-DZ21K2 Evo ve PT-DZ21K serisi projektör kullanılarak gerçekleştirildi.

Panasonic Avrupa Projektör Pazarlama Müdürü Hartmut Kulessa şunları söylüyor: "DZ21K serisi, kiralama ve sahneleme sektöründe geniş bir kullanım buldu ve bu, 3 boyutlu eşlemenin ne tür muhteşem şovların yaratılmasında kullanılabileceğini gösteren harika bir örnek. Panasonic'in, dünyanın en büyük yansıtılmış görüntüsü kategorisinde Guinness Dünya rekorunu kıran donanımı sağlamasından son derece gurur duyuyoruz."

Guinness Dünya Rekorları hakemi Fortuna Melhem, çeşitli bağımsız şahitler ve mimarlarla birlikte bu teşebbüsün başarısını doğrulamak için Moskova'ya uçtu.

Panasonic Görsel Çözümler İş Bölümü Sistem Mühendisi Yuji Ido şunları söylüyor: "Bu bina gerçekten çok büyük. Genişliği 280 metre, yüksekliği ise 50 metre civarında. Binanın büyüklüğünden ötürü, tek bir görüntü elde etmek için projektörleri çeşitli katlara yerleştirmemiz gerekti. Kuruluma son halini vermek için çok fazla zaman ve teknik beceri gerekti."

"Böyle bir projeyi gerçekleştirmek için, çok sayıda Rus ve Avrupalı kiralama şirketinden projektörler toplamak ve Japonya'dan ilave teknik destek almak zorunda kaldık."

PT-DZ21K2 Evo serisi 20.000 lümenlik parlaklığı ve zengin yaratıcı özellikleri son derece kompakt bir gövdede buluşturuyor. 

PT-DZ21K2 Evo, amiral gemisi PT-DZ21K projektörün güncellenmiş bir versiyonudur. Bu güncelleme için Panasonic lamba modülasyon sistemini yeniden tasarladı, böylece güç tüketimini azalttı ve önerilen lamba değişim süresini 2.000 saatten 3.000 saate çıkardı.

Yeni seri, yeniden kullanılabilir ve uzun ömürlü eko-filtreler ve vat gücü daha düşük olan lambalar sayesinde önemli ölçüde daha yüksek bir verimliliğe sahip. Hermetik sıvı soğutma sistemi gürültü seviyelerini 49 dB'den 46 dB seviyesine düşürdü, ki bu algılanan gürültüde yüzde 50'lik bir azalmaya karşılık geliyor.

Panasonic Ortağı Hesap Yöneticisi Eduard Tronaru şöyle açıklıyor: "Yeni projektörün pek çok gelişmiş özelliği olmakla birlikte

enerji tüketimi %10 oranında düşürülmüş ve görüntü kalitesi yeni geliştirilen görüntü geliştirme sistemi sayesinde iyileştirilmiştir. Güçlü yeni Real Motion Processor'ü, saniyede 120 kareyi mümkün kılıyor."

"Bu projektörün taşınması için sadece iki kurulum ekibi üyesi gerekiyor. Ağırlığı 43 kg ve böylece kuleler oluşturacak şekilde istiflemek de çok kolay. Projektörlerin her birinde dört lamba var. Eğer bir lamba arızalanırsa gösteri devam edebilir."