Lazer projeksiyonun gerçek maliyetine yönelik araştırma sonuçları

Yeni araştırmalar, lazer projeksiyonun geleneksel lamba tabanlı teknolojiye göre daha ekonomik olduğunu ortaya çıkardı.

Panasonic tarafından ROI ekibine yaptırılan bir araştırmada, Panasonic’in 6.500 lümenlik RZ670 lazer projektörün performansı, müzeler ve galeriler, yüksek eğitim ve kiralama ve sahne aydınlatması alanlarında en çok tercih edilen lambalı projektörlerin performansıyla karşılaştırıldı:

Araştırmada Panasonic’in Toplam Satın Alma Maliyetinin %11 daha az, karbon emisyonlarının %26 daha düşük ve ışık çıkışının genel anlamda %22 daha fazla olduğu bulundu.

Panasonic her zaman lazer projeksiyonun geliştirilmesinde ön saflarda yer aldı ve şimdi ISE 2015'te, tüm dünyada türünün en kompakt ve hafif lazer projektörü olan 4K PT-RQ13K modelini sunuyor.

ROI Ekibinin Genel Müdürü Andrew McCall, bu konuda şunları söylüyor: "Bir projektörün satın alınması ve verimli bir şekilde kullanılmasıyla ilgili tüm maliyetleri hesaba kattığımızda, Panasonic RZ670'in çoğu lambalı projektöre göre çok avantajlı olduğunu bulduk. Toplam satın alma maliyeti müzelerde ve yüksek eğitim kurumlarında %11, kiralama ve sahneleme alanında ise %54 daha düşük."

Araştırmada aynı zamanda lazere geçiş yapmanın, kiralama ve sahneleme endüstrisinin çalışma biçimlerini değiştirebileceği sonucuna varıldı. Tek bir lazer projektörün potansiyel arıza ihtimali oldukça düşük. Kiralama öncesi yapılacak bir kontrol daha kısa bir şekilde, bir sonraki kiralama yerinde yapılabiliyor, böylece hem nakliye hem de depolama anlamında ciddi tasarruflar sağlamak mümkün oluyor. Noktadan Noktaya kiralama şeklindeki bir süreç, her yıl projektör başına 86 gün tasarruf sağlar ki bu üretkenlikte %33 oranında bir artış demektir.  

Dahası, ROI ekibi, ön hattaki on projektör için tek bir yedek projektörün yeterli olacağını söylüyor. Her beş projektör için bir projektörün "sıcak yedekleme" konumunda hazır bulunması gerektiğini söyleyen sektör profesyonellerine göre ortaya çıkan tasarruf, kiralama maliyetlerinde %5 ile %10 arası bir tasarrufa karşılık geliyor.

Panasonic Görsel Sistem Çözümleri Projektör Ürünleri Pazarlama Müdürü Hartmut Kulessa şöyle dedi: "Bu önemli araştırma son kullanıcılara dijitale geçiş yapmanın sadece düşük maliyet getirmekle kalmayıp, daha fazla ışık ve daha çok tasarruf sağlayacağını da kanıtlamalı."

Daha fazla bilgi için: business.panasonic.co.uk/visual-system.