• Panasonic, Jungfraujoch'ta dünyanin tepesi̇nde

Panasonic, Jungfraujoch'ta dünyanin tepesi̇nde

Deniz seviyesinden 3.454 metre yüksekte bulunan Alpine Sensation, 100. yıl kutlamaları için Jungfraujoch'un üzerine kurulan yeni cazibe noktasının adı. 

Panasonic projektörlerle dolu 360 derecelik bir görsel-işitsel panaroma ve 250 metre uzunluğunda bir salondan oluşan sergi, iki açıdan harika bir performans sunuyor: İstisnai derecede güvenilirlik ve kusursuz çalışma.

250 metre uzunluğundaki tünel ve Sfenks Salonu ile Buz Sarayı arasında yer alan iki salon, şovlar için alan sağlıyor. Ziyaretçiler, Alp'lerin özlemini ve turizmin hikayesini anlatan romantik tablo örnekleriyle dolu 90 metre uzunluğundaki bir duvarı geçiren yürüyen bir geçide çıkıyor.

Ancak bu, Alpine Sensation'un sadece bir parçası. Diğerleri arasında 250 metre uzunluğundaki macera turu ve Sfenks Salonundaki bir film projeksiyon odası var. Turizmin Alp'leri getirdiği noktayı ve Jungfraubahn'ın tarihini canlı bir şekilde özetleyen tur, etkinliğin özel alanları arasında öne çıkanlardan birisi.

Duygusal görüntülerle birlikte sunulan ışık ile geçmişin ve günümüzün yerel müziğinin kombinasyonunu kullanan macera turu, ziyaretçileri Adolf Guyer-Zeller'in harika fikrinden Jungfraubahn'ın inşa edilmesine giden yolculuğa tanık olmaya davet ediyor. 

Sfenks Salonunda bulunan 360 derecelik projeksiyon odasında gösterilen film, ziyaretçileri Jungfraujoch'u çevreleyen yüksek doğal gökdelenlerin dünyasına götürüyor. Edelweiss tasarımlı ışıklarla bezeli duvarlar sahip bir oda olan Edelweiss Mağarası, Jungfrau Bölgesindeki ve İsviçre'deki yaşamı resmeden devasa bir kar küresi.

Ziyaretçiler, hayat dolu ahşap figürlerden oluşan bir koleksiyon ortasında, gündüz ve gece sürekli değişen çok sayıda sürpriz keşfedecek ve İsviçre bir harikalar dünyasına dönüşecek (bkz. sağ alttaki fotoğraf).  

Bir çok zorlu gereklilik

Projeye dahil olan uzmanlar, projeyi planlarken, deniz seviyesinden 3.000 metre yüksekte havanın çok soğuk ve nemli olması nedeniyle, kullanılan projektörlerin farklı performanslar sergilemesi de dahil olmak üzere bir dizi soruna dikkat çekti.

İntegratörler, projektörlerin yıllar boyunca her gün bu şartlarda sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlamak zorundaydı. Bu yüzden de güvenilirlik en büyük öncelikti. Bakım, hassas bir şekilde planlanmalıydı ve açılış saatleri sırasında yapılması her zaman mümkün değildi. Ayrıca, Jungfraujoch'a erişim sadece trenle mümkündü. Bu yolculuk Interlaken'den yaklaşık 3 saat sürüyordu. Diğer zorluklar arasında engelleyici hava koşulları ve dik kayalardan meydana gelen projeksiyon alanları vardı. Dahası, proje kesinlikle hikayeyi doğru bir şekilde anlatabilecek taze, temiz, canlı görüntüler sunabilmeliydi.

Bu gerekliliğin bir parçası olarak, ziyaretçilerin tüm dikkatlerini şovun kendisine verebilmesi için projektörlerin olabildiğince sessiz çalışması vardı. Son olarak, kurulumun tamamlanması da kolay olmalıydı.

auviso Sistemler Başkanı Florian Züger şunları söylüyor: "İnşaat işleri deniz seviyesinden 3.454 metre yükseklikte yapıldı. Bu auviso için rutin bir iş değildi. Ancak ileri görüşlü planlama, mevsim uzmanlarımızın bilgi birikimi ve istisnai derecede güvenilir olan Panasonic ürünleri sayesinde, çalışmaya katılan herkes başarılı bir sonuca ulaştırmak için gerekeni yaptı.  

Panasonic'in yeni yüksek performanslı 1 Çipli DLP projektörü

Uzmanlar, yedi adet Panasonic PT-DZ6700 projektör kullanmaya karar verdi. Bu projektörler lensleriyle birlikte özel çevre muhafazalarının içine yerleştirildi. Yüksek performanslı 1 çipli DLP projektörü, bir lamba hizmet dışı kalsa bile kesintisiz çalışmaya devam edebilen çift lamba sistemine sahiptir.

Projektörün ECO modu, lamba ömrünü yaklaşık 3.000 saate çıkarır. Ayrıca projektör, sıvı soğutma sistemi ve kendini otomatik olarak temizleyebilen bir hava filtresi sayesinde 24 saat çalışabilir. 

PT-DZ6700 modeli aynı zamanda tam WUXGA çözünürlüğü ile böylece 6.000 lümende canlı ve keskin görüntüler sunuyor. 

Entegre renk eşleştirme ve kenar harmanlama teknolojilerinin yardımıyla, bir gösteri için 100 adete kadar projektör birlikte kullanılabilir. Diğer ihtiyaçları karşılamak için, PT-DZ6700 bir yan yana işlevi ile donatılmıştır. Bu işlev, ayrı kaynaklardan gelen iki görüntünün yan yana görüntülenmesini sağlar.

Projektör çok sayıda lens ile uyumludur. Ancak Apine Sensation şovu için kullanılabilecek kapalı alan miktarına uymak için, auviso yedi adet ET-DLE080 ultra geniş yakınlaştırma lensi kullanmaya karar verdi (0,8-1,0:1). Projeksiyon yüzeyine bağlı olarak, projeksiyon mesafesi bu şekilde ciddi anlamda azaltılabiliyor. 

Florian Züger şunları söyledi: "Bu proje için güvenilir ve dayanıklı projektörlere ihtiyacımız vardı ve bu projektörleri deniz seviyesinden yaklaşık 3.454 metre yükseklikte kullanmakta içimiz rahat olmalıydı.

Aynı zamanda çekici, vurucu ve eğlenceli bir ortam oluşturabilecek canlı, hareketli ve keskin görüntüler yansıtmakta kararlıydık. Bu süreçte, parlaklık ve çözünürlük büyük bir rol oynadı. Rakiplerin ürünlerinden farklı olarak Panasonic projektörleri tüm ihtiyaçlarımızı karşıladı. İşte bu nedenle bu projede onları kullanmaya karar verdik.