Panasonic projektörleri ile dünyanın en büyük kalıcı video enstelasyonu

Panasonic Business, Katar Ulusal Müzesi’nde MEJV (Man Empty Joint Venture), RES (Realtime Environment Systems Ltd) ve DFI (Doha Film Enstitüsü) ile birlikte çalışarak dünyanın en büyük kalıcı video projeksiyon ensteleasyonunu bir araya getirdi.

Panasonic Business, Katar Ulusal Müzesi’nde MEJV (Man Empty Joint Venture), RES (Realtime Environment Systems Ltd) ve DFI (Doha Film Enstitüsü) ile birlikte çalışarak dünyanın en büyük kalıcı video projeksiyon ensteleasyonunu bir araya getirdi.

QMA, saha genelinde AV tasarımının yanı sıra sergileri ve ziyaretçi deneyimlerini düzenlemek, yapılandırmak ve sunmak için MEJV ile birlikte çalıştı.

27 Mart Çarşamba günü resmi açılışını yapan ve yan yana konmuş 130 diskten oluşan Katar Ulusal Müzesi, Mimar Ateliers Jean Nouvel tarafından yerel çöl gülünü temsil edecek şekilde tasarlandı. Doha kentinin simge yapılarından biri olan müze, LEAF (Leading European Architects Forum) tarafından ‘2017 Yılı En İyi Cephe Tasarımı ve Mühendisliği’ ödülüne layık görüldü.

Gösterişli dış cephesinin yanı sıra, müzenin içi de dünyanın dört bir yanındaki sürükleyici ve deneysel müzeler için bir model oluşturuyor. AV teknolojisi, ziyaretçileri son derece özgün galeriler ve ‘Başlangıçlar, Katar'da Yaşam ve Ulusun İnşası’ adlı üç bölüm hakkında bilgilendirmek üzere tasarlanmış yerel içeriğin üretimi için bir zemin görevi görüyor.

QMA’nın MEJV, RES ve DFI ile ortaklaşa yaptığı çalışmalar, tüm film içeriklerinin her biri farklı yüksek çözünürlüklü video içeriklerini yeniden üretmelerine olanak veren Avolites Ai Yazılımını çalıştıran 172 medya sunucusu platformunun kullanılarak yayınlanmasını sağladı.

Bu çalışmada AV teknolojisini seçen tarafta DFI, MEJV ve RES yer aldı. Yaptıkları seçimin sonucunda 112 adet Panasonic 4K projektörü sekiz galeriye kuruldu ve çalışmada dokuz farklı yerel film yönetmenine ait içeriklerin projeksiyon haritalama yöntemiyle 3 boyutlu olarak yansıtılması hedeflendi. Proje için en yüksek kalitede 4K içerik sağlayan 3 Çipli DLP™ lazer diyotlara sahip olması nedeniyle PT-RQ13K seçildi.

Proje için aynı zamanda projektörleri müze odalarına, sergiye ve binanın dört bir yanına yerleştirme esnekliği sağlamak için mümkün olan en küçük alana sığabilecek projektörlere de ihtiyaç duyuldu. 

Realtime Environment Systems Ltd. Genel Müdürü Mark Calvert, "Kapsamlı pazar araştırmamızdan sonra PT-RQ13K’lerin en iyi görüntü kalitesine sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda en kompakt projektörlerden biri olduğunu ve kurulum ihtiyaçları açısından ideal olduğunu gördük. İçerik, bugüne kadarki ziyaretçi deneyimlerinde ve müzelerde en son teknoloji ürünü projeksiyon haritalamanın ve hikaye anlatıcılığının 

en etkileyici kullanımı için bir görsel sunuyor. Projektörlerin ürettiği 4K görüntüler ve Ai'ye özel AiM Codec sayesinde tüm görüntüler son derece kaliteli. Bu birlikteliğin muhteşem filmleri görüntülerken sergilediği performanstan oldukça memnun kaldık."

Müzenin dört bir yanında Katar tarihinin ve kültürünün geçmişi ile bugününü bir araya getiren çeşitli içerikler sergileniyor. Yedi galeride bölgedeki sergiler, koleksiyonlar ve zaman hakkında ayrıntılı bir hikaye anlatmak üzere tasarlanmış tabandan tavana sanat filmleri bulunuyor.

Mark Calvert görüşlerini, "Müzenin kapılarını halka açmasını ve NMoQ ile MEJV'nin tam olarak yapmaya çalıştıkları şey olan ziyaretçilerin Katar kültürünü doyasıya deneyimlemelerini izlerken çok heyecanlandık. AV teknolojisi ve üretilen içerik sayesinde bu ülkenin tarihi geniş kitleler açısından daha kolay erişebilir ve daha ilgi çekici bulunuyor. Panasonic gibi iş ortaklarımızın çalışmaları olmadan bunu başaramazdık. Nihai sonucu gördüğümüzde, son beş yıl içinde sarf edilen yoğun emeklerin boşa gitmediğini fark ettik" şeklinde açıkladı.