• Prag Sarayı'na parlak geleceği yansıtmak

Prag Sarayı'na parlak geleceği yansıtmak

Avrupa'daki tiyatro ve etkinlik set tasarımcıları için prestijli bir festival olan 13. Prag Performans Tasarımı ve Alan Festivali, 18-28 Haziran 2015'te gerçekleştirildi. Backstage Academy Prag Festivaline, İngiliz Tiyatro Tasarımcıları Derneği adına İngiltere'yi temsil etmek üzere katıldı.

Basit bir arka perde projeksiyonunun ötesine geçen teknik tiyatrolarda, operalarda ve konser salonlarında giderek daha fazla kullanılırken, burada her seferinde bir projeksiyon eşleme sunumu yapıldı.

İngiltere merkezli Backstage Academy, canlı etkinlikler endüstrisi için eğitim hizmeti veren bir kurum. Backstage Academy, geleceğin gösterimcilerine ve yaratıcı tasarımcılarına, akademik dereceli kurslar, kısa kurslar ve öğrenciler, kendini kanıtlamış profesyoneller ve topluluk grupları için eğitim programları aracılığıyla öğretim sunmak adına temel bir rol üstleniyor.

Festivalde, Backstage Academy'nin Görsel Üretim Lisans Öğrencileri, Çek Cumhuriyetinin başkentinde yer alan tarihi bir barok mekan olan Clam-Gallas Sarayının duvarlarında oluşturdukları etkileyici kenar harmanlamalı eşlem kurulumu ile bir jüri özel ödül kazandı.

Hazırlık

Backstage Academy, önde gelen profesyonellerle yakın bir çalışma içine girip özel taleplere hızlı bir şekilde cevap vererek, endüstri ile eğitim arasında bir köprü kurdu. Panasonic de bu hedefleri kapsıyor, özellikle de özel talepler ve sorunlar için çözümler bulma aşamasında. Bu, Panasonic'in Prag Festivalinde Backstage Academy'e destek sunmak için ideal bir seçim olduğu anlamına geliyordu.

Backstage Academy için Panasonic sponsorluğu, adını duyurmuş bir prodüksiyon ortağından gelen bağlantılar ve destek anlamına geliyordu. Bu, canlı etkinlik endüstrisinde kullanılan en son araçlara öğrenci erişimini sağlamak için çok önemliydi.

"Panasonic projektörleri bize fuarın gerektirdiği parlaklığı, çözünürlüğü ve kontrastı sundu..."

Backstage Academy öğrencileri, Prag Festivali için Make/Believe gösterisini, tasarımcıların ürünlerini 4k çözünürlükte yakalamak için Panasonic Lumix GH4 kameraları kullanarak gerçekleştirdi. Öğrenciler daha sonra Panasonic PT-DZ680 projektörlerimizi kullanarak projeksiyon eşlem ekranlarını gerçekleştirdi.

Öğrenciler projeksiyon sekanslarını hazırlamak, 22 tasarımcının 30 tiyatro prodüksiyonundan gelen model kutularını ve el çizimlerini filme alıp yakalamak için altı hafta çalıştı.

Dünyanın en iyi tasarımcılarından bazılarının olağanüstü model kutularına ve el çizimlerine erişebilmek, ilham verici muhteşem bir hazineydi. Lumix GH4 bize bunları dijitalleştirmek ve çekici bir dijital tuvale dönüştürmek için güçlü bir araç sundu."

Büyük bir başarı

Make/Believe gösterisinde etkileyici bir atmosfer yaratmak için projeksiyon eşlem teknolojisi kullanıldı. Eşlem, sarayın üç adet iç, kare olmayan duvarını kapsadı. Eşlem, 6876 x 1200 piksellik bir tuval ile üç antre etrafına yapıldı. Projektörler d3 medya sunucuları kullanılarak yönetildi. Böylelikle öğrenciler projeksiyon kapsamını önceden görselleştirebilip simule etti ve kompleks iç mekan alanı için doğru Panasonic projektörlerini belirleyebildi.

Kurs Başkanı Shannon Harvey şöyle konuştu: "PT-DZ680'ler, zorlu bir eşlem alanında pek çok gerekliliğimizi karşıladı. Güç, ağırlık ve projektör ayak izi kısıtlamalarımızla birlikte, çok kısa bir atış mesafesiyle çalışmamız gerekiyordu. Panasonic projektörleri bize fuarın gerektirdiği parlaklığı, çözünürlüğü ve kontrastı, etkili ve kompakt bir ürünle sundu ki bu, böyle bir kurulum için mükemmeldi."

Make/Believe projesi, yedi Live Visual Production öğrencisinin çığır açan bir prodüksiyonda önemli bir rol oynamasına ve dünyanın en büyük "scenograhic" festivalinin başarısına katkı sağlama imkanı tanıdı.