Brandenburg Kapısı’nın Renklendirilmesi - Panasonic PT-DZ21K 2012 Berlin Işık Festivali’nde parlıyor

 

Berlin’de bulunan ünlü Brandenburg Kapısı’nın üzerinde canlı 3D Video haritalandırması yapmak için dört PT-DZ21K ünitesi kullanıldı. Kullanılan teknolojiler geometrik ayar özelliği ve maskeleme fonksiyonudur. Kurulum Berlin’in önemli binaları üzerinde ışıklandırmalar ile 2 haftalık bir dış mekan etkinliği olan Işık Festivali’nin bu yılki organizasyonunda köşe taşı oldu.
 

 

Berlin’in en ünlü binası Brandenburg Kapısı çağlar boyunca bir simge olmuştur. 1871 yılında Berlin’in azametini ve gücünü ifade etmek için dikilen kapı Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bölünmesinin sembolü olmuştur. Bir zamanlar insanların şehir merkezine girmesi için tasarlanmış olan kapı daha sonra Berlin duvarı ile kapatılarak Doğu ve Batı Almanya’yı 40 yıl birbirinden ayırmış ve izole etmiştir.

1989 yılında her şey yeniden değişmiş ve Almanya’nın iki tarafındaki insanlar duvarı yıkmış ve Brandenburg Kapısı’nda barış devrimini kutlamıştır; nihayetinde kapı Almanya’nın tekrar tek bir ülke olarak birleşmesinin yolunu açmıştır.

Ekim 2012'de ilginç ve yeni Brandenburg Kapısı Berlinlilerin ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin bir kez daha dikkatlerini çekecek. Berlinliler tarafından Berlinliler için yapılan parlak ve renkli video sanatı özel olarak 2012 Işık Festivali için tasarlandı.

Berlin Işık Festivali 2005 yılında Zander & Partner etkinlik pazarlama ajansı başkanı Berlin doğumlu Birgit Zander tarafından kuruldu. Bundan sonra en büyük ve en çok bilinen açık alan aydınlatma festivallerinden biri haline geldi. Her yıl Ekim ayında birbirini takip eden 12 gece boyunca süren festival süresince Berlin'in en ünlü binaları, kültürel anıtları, tarihi eserleri, sokakları ve diğer konumları birer ışık ve projeksiyon etkinliğine dönüştürülüyor. Birçok yerel ve uluslararası ışıklandırma sanatçısı tarafından olağandışı aydınlatmalar, ışık projeksiyonları ve ışık nesneleri sunuluyor. Işıkla çalışmak hala yeni bir sanatsal ve kültürel ifade dalı ve Işık Festivali görsel sanatçılar için benzersiz bir platform sunuyor. Işık Festivali Birgit Zander tarafından organize ediliyor ve yönetiliyor. "Işık yaşamdır, ışık enerjidir, ışık dünyanın tüm dillerini konuşabilir ve ışık insanları birleştirir", diyor Berlinli organizatör. Birgit Zander’in amacı "Işık" temasını temel almak doğduğu yer olan Berlin için şehrin kendisini, ünlü eserlerini ve binalarını bir sahneye, gösterinin yıldızlarına dönüştürecek ve dünyanın her yerinden insanları çekecek, dünya çapında ünlü uluslararası bir açık alan etkinliği organize etmekti.

Işık Festivali turizm endüstrisi için bir çekim merkezi ve önemli bir ekonomik unsur haline geldi. Tüm festival süresince 600.000 gecelik rezervasyon (referans: visitBerlin) ve yaklaşık 2 milyon ziyaretçi geliyor.

Bu yıl, Brandenburg Kapısı’ndaki kurulum festivalin başlıca odak noktası olarak seçildi. Zander & Partner, festivalin teknik direktörü Gunter Birnbaum ile dört adet yüksek parlaklıkta projektörün ışıklarını Pariser Platz’dan Brandenburg Kapısı’nın ön tarafına yansıttığı çarpıcı bir 3D video haritalandırma uygulaması geliştirdi ve üretti. Geliştirme çalışmasının konsept fazı Şubat ayında başlatıldı. Festival boyunca etkinlik için ev sahipliği yapan Berlin Konut Binaları Derneği Berlin’in konut mimarisinin çeşitliliğini ve geçmişini yansıtan bir kurulum istedi. Birnbaum 2 aylık bir prodüksiyon süresi boyunca çekilen gerçek videoları (CGI yerine) içeren bir içerik geliştirdi.

Brandenburg Kapısı’nın tümünü özellikle de gece saatlerinde aydınlatmak için güçlü ve parlak bir projeksiyon teknolojisi gerekiyor. Aynı zamanda binanın birden fazla basamak ve köşeden oluşan karmaşık şekli düz bir projeksiyon yüzeyi sunmuyor, dolayısıyla projeksiyon içeriği geometrik bir ayarlama gerektiriyor. "Panasonic PT-DZ21K projektörü bunun için ideal göründü" diyen Gunter Birnbaum şöyle devam etti: "20.000 Lümen parlaklığa ve kendiliğinden geometrik ayara sahip bir projektör tam da ihtiyacımız olan şeydi. Ayrıca, kompakt boyutu, düşük ağırlığı ve 16A standart güç kaynağı ile ayar ve taşıma işlemlerini mükemmel şekilde kolaylaştırdı."

Yeni dört lambalı sisteme sahip projektör yüksek bir arıza güvenliği sağladı. Bu kadar yüksek bir projeksiyona sahip bir kurulum için bu çok önemli bir özellikti. Berlin’de bulunan kiralama şirketi TST GmbH festivalin ekipman tedarikçisi olarak hizmet verdi ve böylece Brandenburg Kapısı’nın önüne dört adet PT-DZ21K, AV Stumpfl Wings Platinum ile bir medya sunucusuna bağlanmış ve festival süresince kurulumu yönetmiştir. 2012 Berlin Işık Festivali’nde en çarpıcı ve göz alıcı kurulumlardan birini sağlayan Panasonic PT-DZ21K Brandenburg Kapısı’nda yeni bir görsel deneyim oluşturarak etkinlik sektöründeki üstün performansını bir kez daha kanıtladı.

2012 Işık Festivali’nin resimlerini görmek için lütfen Sosyal Medya Kanallarımızı ziyaret edin

       

Projektör hakkında daha fazla bilgi için burayı

tıklayın Vaka Çalışmasını buradan indirebilirsiniz