Panasonic PT-DZ21K 10K Lümen Üzeri En Yenilikçi Ticari Projektörleri İçin InAVate Ödülü Aldı

DZ21K’yı içeren yeni geniş alan projektörleri serisi ekstra kompakt gövde içinde 20.000 lümenlik parlaklık ve zengin özellikler kombinasyonu ile karakterize edilir.  Serinin kalitesin ve değerine katkıda bulunan üç bileşen kompakt gövdeye rağmen üretilen görüntü parlaklığı, yüksek güvenilirlik ve kolay bakım ile düşük TCO ve sistem ve kurulum esnekliği ve çeşitliliktir.

DZ21 serisi görüntü kalitesi kontrast oranı, detay netliği, renk algısı ve parlaklığı ile sağlanır. Yüksek kontrast oranı, parlaklığı düşürmeden yüksek kontrast elde edilmesini mümkün kılan sahne bağlantılı açıklık mekanizması ile dinamik iris tarafından üretilir. Bu, daha derin, daha zengin siyahlar ve detaylı dokulara sahip görüntüler sunar. DZ21’in doğal netliği, benzersiz bir devrenin her görüntünün keskinliğini optimize ederek daha doğal, canlı gibi ifadelere sahip görüntüler sunan detay netliği işlemcisi tarafından sağlanır. Seride renk algısı da parlak odalarda yansıtılan görüntünün renk algısını iyileştirmek için görüntü kalitesini optimize eden Günışığı Görüntüsü 2 sisteminin bir sonucu olarak geliştirilmiştir. Son olarak, 20K lm düzeyinde parlaklık, yoğun şekilde aydınlatılmış ortamlarda bile yüksek konforlu görüntüleme sunan ve izleyicilerin görüntülere kolaylıkla odaklanmasını sağlayan yüksek güçlü UHM lambalar ile benzersiz bir dörtlü lamba sistemi kullanılarak oluşturulur. Bu özellikler DZ21’i geniş alanlarda ve etkinliklerde kullanım için ideal çözüm haline getirir, zira görüntüler belirli bir mesafeden kolaylıkla izlenecek kadar net ve parlaktır.

DZ21 serisi aynı zamanda tasarımı sayesinde ticari kullanıcılara kolay bakım ile yüksek güvenilirlik ve düşük toplam mülkiyet maliyeti sunar. Serinin güvenilirliği dört lambalı sistemin ve benzersiz sıvı soğutma sisteminin bir sonucudur. Dört lambalı sistem lamba arızalansa bile sistemin çalışmaya devam etmesini sağlar ve 24 saat projeksiyon için lamba röle sistemini kolaylaştır ve sıvı soğutma sistemi performansı artırmak için doğrudan DLP ™ çipi soğutur. Düşük toplam mülkiyet maliyeti 12.000 saate kadar bakım gerektirmeyen bir eko filtre dahil olmak üzere çevre dostu bir tasarım ile sağlanır. Her lamba 2.000 saat değiştirme döngüsü gerektirir ve projektör'ün tasarımı sayesinde sadece 2.300 W enerji tüketir. Takılan eko filtre, iyon etkisi ile küçük toz partiküllerini toplayan elektrostatik mikro kesme filtresine sahiptir. Zorlu şartlar altına dahi uzun süreli kullanım sağlamak için toza dirençli kabine yerleştirilmiştir. 12.000 saatlik bakım döngüsü bakımı kolaylaştırır ve çevre dostu tasarımı filtreyi su ile kullanmanıza ve tekrar kullanmanıza olanak tanır. Son olarak, tasarım kolay bakım; özellikle de lambayı arkadan değiştirmenize olanak tanıyacak şekilde kolay lamba değiştirme imkanı sunar. Bu, lambanın projektör hala montaj aparatında veya çift olarak istiflenmiş halde iken kolaylıkla değiştirilmesine olanak tanır.

Son olarak seri farklı ayarlanabilir ve kişiselleştirilebilir özelliklerle sistem kurulum ve fonksiyon esnekliği sunar.  İlk olarak, ünite aparatlar kullanımı ile dikey veya yatay olarak ayarlanabilir. Dolayısıyla bu esnekliğin sonucu olarak farklı kurulumlar gerçekleştirilebilir. Benzer şekilde, geometrik ayar sayesinde görüntü uzaktan kumanda kullanılarak kolaylıkla küresel, silindirik ve diğer özel şekilli ekranlara yansıtılabilir. Bu sayede binalar gibi daha karmaşık şekiller üzerine projeksiyon sağlanabildiği için uygulama imkanları artar. Birden fazla ekran ve projeksiyon aynı anda yönetilebildiği ve bir hub ve çoklu ekran destek sistemi üzerinden kontrol edilebildiği için bir dizi kontrol mekanizması projeksiyonun olası karmaşıklığını destekler.  

Bu güçlü noktalar sayesinde 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış seremonilerinde DZ21K seçilmiştir.  Gösteri en son sesli-görsel ekipmanların kullanıldığı bir dizi sahneleme teknolojisi ile desteklendi. Olimpiyat Oyunlarının Resmi Dünya Sesli Video Ekipman Sponsoru Panasonic geçmişten günümüze İngiliz müzik kültürünü ve mirasını kutlayan bir hikayenin ilk bölümünü aydınlatmak için en yeni ultra parlak projeksiyon teknolojisi ile katkıda bulundu  Bunun için çok kısa bir zaman çerçevesinde Olimpiyat Stadyumu alanına tipik İngiliz banliyö evleri dikildi. Daha sonra ev cepheleri İngiltere’nin en çok bilinen artistleri ve aktörleri tarafından sahnelenen en ikonik filmlerden ve müzik kliplerinden bazılarından alıntılar görüntülenerek hayata’ geçirildi.

Bu videolar yüz metreden fazla bir mesafede stantlar üzerine ve Olimpiyat Stadyumu’nun çatısının altına kurulan Panasonic in en yeni yirmi bin lümenlik parlaklığa sahip PT-DZ21K Serisi projektörleri kullanılarak binaların dört cephesine de yansıtıldı. Evlerin dış cephelerine sekiz farklı açıdan görüntüler yansıtan toplam 20 projektör sayesinde her ev dev bir canlılık ve renk ekranı haline geldi. Çok uzun bir projeksiyon mesafesinden ve geniş, karmaşık şekilli projeksiyon yüzeyleri üzerinde gerçekleştirilen bu yüksek performans maskeleme 3D haritalandırma özelliklerine sahip güçlü bir projeksiyon sistem gerektirdi. Projeksiyon yüzeyinin dikey yönü korunarak, PT-DZ21K serisinin yüksek kurulum esnekliği kullanılarak projektörler dikey mod pozisyonunda monte edildi ve istiflendi.

PT-DZ21K serisi projektörler tarafından görüntülenen kliplerinin video içeriğini stadyumdaki performansların heyecanı ile harmanlamak, alandan ve sahnelerden renkli kostümleri içindeki yüzlerce sanatçıya bağlantı sunmak ve herkesin’ dikkatini çeken ve heyecanlandıran eşi görülmemiş bir ışık, renk ve müzik dekoru hazırlamak için canlı renkler ve yüksek çözünürlükte detaylarla inanılmaz görüntüler oluşturuldu.

Panasonic Açılış Seremonisi’nde yeni 21K projektörün ilk defa tüm dünyaya gösterildiği benzersiz bir görsel deneyime katkıda bulunmaktan gurur duymakta olup bunu yaparken en küçük ve en hafif 20.000 lümen projektörü ile sektöre yeni bir standart getirdi.  IP gözetleme ekipmanları, güvenli ve keyifli bir gösteri sağlanmasına yardımcı olan P2 yayın kamera ekipmanları ve parkta ve ülke çapında görülen büyük ultra parlak ekranlar gibi diğer Panasonic sesli-görsel çözümlerinin yanı sıra şimdiye kadar insanların tanık olduğu en etkileyici gösterilerden birini yapmak için Panasonic gereken tüm çabayı ve yeniliği sergiledi.