• Sanat tasarımla buluştuğunda

Sanat tasarımla buluştuğunda

Fuori Salone'de ‘KŪKAN’ kurulumunu oluşturmak için140 tane Panasonic Video Wall ekran kullanıldı.

Dünyada eşi benzeri olmayan Japon manzarası ve onun doğal güzellikleri Fuori Salone 2016'da,140 tane 55” inç Panasonic profesyonel video wall ekran kullanılarak oluşturulan yedi dev sütün üzerinde gösterildi.

Fuori Salon (12 Nisan ile 17 Nisan 2016 arasında Milan, İtalya'da gerçekleştirilmiştir) 160 ülkeden katılımcının bulunduğu ve 370.000'in üstünde ziyaretçi ağırlayan Milan Tasarım Haftasının bir parçası. Etkinlik, en son moda global tasarım trendlerinin tanıtıldığı bir ortam olduğu için tasarım endüstrisinin üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Geçtiğimiz yıllarda etkinlik, tasarım sergisi rolünün ötesine geçip, bir çok marka için bir ifade platformuna dönüşerek dikkatleri üzerine çekti.

Bu yılki etkinlik için, Panasonic, ‘KŪKAN’ veya Mekanın İcadı teması ile tasarlanan ve Panasonic'in görüntü ve ses teknolojilerini bir araya getiren bir kurulum yarattı ve bu kurulum, şehrin Brera bölgesinde gerçekleştirilen bir sergide tanıtıldı.

Kurulumda, yedi sütun halinde düzenlenen ve her biri 6 metreden daha yüksek olan 140 tane TH-55LFV5 panel yer aldı. Geleneksel Japon kültürü ile en gelmiş teknolojiyi bir araya getirerek, ziyaretçilerin hayal gücünü ateşleyen 'Muhteşem Japonya Deneyimi'ni hayata geçirdi.

Yedi boyutun her biri, sonsuz ilham kaynağı olacak bir 'mekan' yaratmak için eski çağlardan modern zamanlara kadar, mekan kültürü tarihinin izini sürerek, mekanın icat edildiği anlara ve ötesine gitmekte.

Kurulum, Fuori Salone'ye ev sahipliği yapan bölgeler ve organizasyonlar tarafından organize edilen resmi bir yarışmada, Milano 2016 Tasarım Ödüllerinde 'Halkın Seçimi Ödülünü' aldı.

Halkın Seçimi Ödülü, bu yıl itibari ile oluşturulmuş ve ziyaretçilerin akıllı telefon uygulamasını kullanarak toplam 1200 çalışma arasından aday gösterilmiş 16 çalışmadan en iyi kuruluma oy verdiği yeni bir kategoridir.

Açılış töreninde, Üretici Shuichi Furumi kurulumu şu şekilde tanıttı. Yedi sütun ve 140 monitör kullanarak üç boyutlu bir kurulum, '7 Boyut'u- yarattık. Sizi, bunu bir mekansal icat olarak düşünmeye davet ediyorum. Mekanı ayrıştırır. Yeni bir mekan inşa eder. Mekanın içinde zamanı yaratır. Etrafında dolaşmak için acele etmeyin. Sütunların arasına girin. Japon kültürüne ait mekanları hissedin. Ve kendinizi bilinmeyen, keşfedilmemiş bir mekana bırakın.

Yedi sütunun her biri, her biri55-inç boyutunda olan 20 tane LFV5 profesyonel ekran kullanılarak oluşturuldu. Minimalist tasarımının yanı sıra 122mm (4,77 inç) inceliğindeki ekranı, LFV5'i halka açık alanlar için ideal kılar. 

"İnsanlar gözlerini sütunlardan alamadı ve hatta yere uzanarak gözlerini yukarı diktiler."

500cd/m parlaklıklığı² ile, geniş görüş açısı ve ortam ışığı yansımasını azaltan yansıma engelleyici bir yüzey sunan IPS D-LED paneli ortam ışığı nasıl olursa olsun yüksek görünürlük sağlar.

Ekran, kusursuz ve akıcı görünüme sahip canlı, dinamik ve doğal görüntüler sağlayan 5,3 mm'lik (0,21 inç) bir çerçeveye sahip. Gelişmiş siyahlık seviyeleri ve kontrast oranı sağlayan LED arka ışık sistemi düşük güç tüketimine katkı sağlamakta.

SD Associates, Inc.'in başkanı ve tüm tasarımdan ve üretimin genelinden sorumlu olan Mr. Shuichi Furumi, " görüntülerden oluşan bilinmeyen bir mekan yarattık. Bence bu, dünyada türünün ilk örneği. İnsanlar gözlerini sütunlardan alamadı; sütunların etrafında dolaşarak onları tek tek izlediler; oturarak ve hatta yere uzanarak gözlerini yukarı diktiler. Bir çok insanın coşkulu bir şekilde 'Bravissimo' (Muazzam) dediğini duyduk. Bundan daha iyi bir ödül isteyemezdik. Hepinize teşekkür ederim." dedi.

Bir çok insanın coşkulu bir şekilde Bravissimo' (Muazzam) dediğini duyduk"

İçerik, antik çağlardan beri Japonya'da nesilden nesile geçen bir dünya görüşünü ifade etti. Japonya'nın tarihini, doğasını, kültürünü ve günümüzde bile var olmaya devam eden sanatını ortaya koyan eşsiz 'Farklılık' ve 'Sınır' duygusu teker teker gözler önüne serildi. Bu duyguların ifade edilmesi sonsuz bir ilham kaynağı yaratmaktadır; böylece bir insan, onların birbirlerinden nasıl ayrıldıklarını veya birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını görebilir.

Montage Inc.'de Kreatif Direktör olan ve görüntüleri yaratan Masao Ochiai, şöyle yorumladı, " Yanıma gelip elimi sıkarak, 'Gerçekten çok keyifliydi!' diyen ve çeşitli görüntülerle ilgili yaptığım açıklamaları can kulağı ile dinleyen insanlar vardı. Bunun yanı sıra, çok sayıda ziyaretçinin kurulumdan gerçekten keyif aldığını görmek, bana, bir kreatör olarak en büyük mutluluğu verdi. Bu şansa sahip olduğum için çok minnettarım; üretim/operasyon çalışanlarına en içten teşekkürlerimi sunarım."