• Signal Festival'da Prag'ı Işıklandırıyoruz

Signal Festival'da Prag'ı Işıklandırıyoruz

AV Media, sanata hayat vermek Için Panasonic projeksiyon kullaniyor 

Prag sokakları ve açık alanları Signal Festival ile her yıl dönüşüme uğruyor. Çek Cumhuriyeti'nden ve uluslararası camiadan sanatçıların eserlerinin sergilendiği Signal Festival, büyüleyici küresel Signal Kubbesi gösteriminin yanı sıra onlarca binada projeksiyon gösterimi ve açık hava gösterileriyle binlerce ziyaretçinin popüler turizm şehrine akın etmesini sağlıyor. 

2013'ten beri Festival'in teknoloji iş ortağı olarak hizmet veren Entegratör AV Media, 2016 tekrarı için beş gösterinin teknoloji tedarikini üstlendi; bunlardan üçünde Panasonic projektörleri kullanıldı. AV Media'nın çalışması ise her yıl Amsterdam'da gerçekleştirilen InAVation Ödülleri'nde Canlı Etkinlik kategorisinde yarışmaya hak kazandı. 

Festivalde sahnelenen çalışma, video projeksiyon eşleme teknolojisinin yalnızca birkaç yıl içinde ne kadar ilerlediğini ortaya koyuyor. Panasonic'in projeksiyon eşleme profesyonelleri arasında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, katılanların dörtte biri eşleştirme projelerinden elde ettikleri kazançlarının %50 oranında arttığını söylerken, bu kişilerin neredeyse yarısı ise kazançlarının %100'den fazla artış gösterdiğini belirtti. 

"Projektörlerin uzun süre boyunca çalışabileceğini bilmek güven veriyor."

Etkinlik organizatörleri, havai fişek gibi geleneksel kutlama yöntemleri yerine yüksek parlaklık seviyesine sahip projektörlerin sağladığı olanaklara yöneliyor. 

İlk olarak 2015'te festivalde kullanılan Signal Kubbesi'nin gökevi şeklindeki projeksiyonu izleyicilerin başının üstüne yayılarak şekiller, ışıklar ve görüntülerle dolu bir gece göğü ile kaplıyor. Signal Kubbesi kurulumunun merkezinde Panasonic projeksiyonu bulunuyor. 

"Sanatçıların vizyonlarını projeksiyon teknolojisi ile hayata geçirebilmek son derece tatmin ediciydi"

Beş PT-DZ21K projektör sayesinde ziyaretçilere her akşam saat 19:00'dan itibaren unutulmaz bir deneyim yaşatıldı. Beş projektörün her birinin sunduğu 20.000 lümen parlaklık düzeyiyle birlikte kubbe içinde toplam 100.000 lümen parlaklığında bir görüntü ortaya çıktı. 

Festivalin başka bir yerinde ise PT-DZ21K, Barcelonalı tasarım stüdyosu Tigrelab tarafından gerçekleştirilen bir 3D projeksiyon kurulumunda kullanıldı. 'Mutis' olarak adlandırılan kurulum, İspanyol araştırmacı ve botanik bilimci Jose Celestine Mutis'e adandı. 

Tema olarak bir bilim insanının not defteri seçilmişti ve ziyaretçiler fantezi ve kozmolojiyle dolu görsel ve işitsel bir deneyim yaşadı. PT-DZ21K'nin dörtlü lamba teknolojisi sayesinde, lambalardan biri bozulsa bile, kalan lambalar çalışmayı sürdürüp daha düşük parlaklıkla da olsa projeksiyonun devam etmesini sağlıyor. 

Bu kurulum ayrıca operatörlere farklı parlaklık seçeneklerinin de yer aldığı dört çalışma modu sunuyor.   

2016 Signal Festival'da Panasonic PT-DW740 projektörlerini kullanan üçüncü bir etkinlik ise Finlandiyalı sanatçı Teemu Määttänen'in 'Noisescape'i oldu. Bir dalganın şekli ve güzelliğini temel alan bu çalışmada görüntüler son derece etkileyici bir sanat eserinde, bir çiçek dürbününü andırarak dalgalandı. 

Özel olarak tasarlanan projeksiyon illüzyonu, normalde sabit duran kontrplak yapıya hayat verdi. PT-DW740'ın RGB renk güçlendiricisi canlı ve renkli projeksiyonların oluşturulması için ideal bir seçenek oluştururken, çoklu ekran desteği ise kurulumun derhal oluşturulabilmesi için ihtiyaç duyulan kenar karıştırma özelliğini sağlıyor. 

AV Media'dan Michal Maťko, "Signal Festival, Prag için seçkin bir etkinlik olduğundan her şeyin planlandığı gibi gitmesi önemliydi. Projektörlerin uzun süre boyunca çalışabileceğini bilmek güven verdi ve festivalin sorunsuz gerçekleştirilmesine yardımcı oldu," dedi. 

"Birkaç yıldır festivalin teknoloji iş ortağı olarak çalışıyoruz ve sanatçıların vizyonlarını projeksiyon teknolojisi ile bu kadar iyi gerçekleştirebilmelerine yardımcı olmak bize büyük keyif veriyor. Festivalin yeniden düzenleneceği 2017 Ekim ayında işimize kaldığımız yerden devam etmeyi dört gözle bekliyoruz."