• Sweet projection at the Swiss Chocolate Adventure

Verkehrshaus'ta İsviçre Çikolatası Macerası

İsviçre Taşımacılık Müzesi'nin en son sergisinde ziyaretçiler için kapsayıcı bir deneyim oluşturmak için Panasonic Görsel Çözümleri kullanılıyor.

Lucerne'deki İsviçre Taşımacılık Müzesi'nin bir parçası olan İsviçre Çikolatası Macerası çikolata severleri kakaonun dünyasında bir çoklu ortam yolculuğuna çıkarıyor.

2014 Haziran'ında açılan sergi, ziyaretçileri çikolatanın kökenleri, üretimi ve nakliyesi hakkında bilgiler edindikleri 25 dakikalık bir yolculuğa çıkarıyor. Ziyaretçiler ilk olarak kendilerini Hamburg limanından dünyanın en büyük kakao üretimi alanları arasında yer alan Batı Afrika'ya sanal bir yolculuğa çıkaracak nakliye konteyneri biçimindeki bir asansöre biniyorlar.

Ardından, ziyaretçiler nakliye konteynerinden çıktıklarında, Çikolata Macerası boyunca dolaşmalarını sağlayacak on vagondan birine geçiyorlar. Yolculuk boyunca, vagonlar farklı temalara sahip odalarda ve çikolata endüstrisindeki uzmanların gerçek boyutlardaki projeksiyonlarının önünde dururlar, burada bu büyük ölçekli projeksiyonlar uzmanın dinleyicilere anlattıklarının görsel bir gösterimini sunar.

Yolculuğun öne çıkan noktalarından biri de, on aracın tümünün toplu bir koreografi içinde sergi içinde ilerlemek üzere istasyonlarından ayrıldığı sahne arası gösterisidir. Büyük ölçekli projeksiyonların ve seslerin eşliğinde, müze ziyaretçilerin kakaoya boğulduğu bir deneyim yaratmaktadır.

Sergide on Panasonic PT-DZ680 projectör kullanılmaktadır, bunların dokuzunda gereken projeksiyon mesafesini klasik kısa mesafeli projektörlere göre %60'a varan oranda azaltabilen Panasonic ET-DL030 ultra kısa mesafeli lensler kullanılmıştır.

Bu ultra kısa mesafe kapasitesi, müze için en uygun çözümün belirlenmesinde önemli bir faktör olmuştur. Projeksiyonlar, vagonların hareketi, hareketli perdeler, temalı odalar ve ses, tümüyle kapsayıcı bir deneyim yaratan karmaşık bir koreografinin parçalarını oluşturmaktadır.

İsviçre Çikolatası Macerasının kavramsal tasarımını yapan iart şirketinin CEO'su Valentin Spiess şöyle diyor: “Hem eğlendirici hem de bilgilendirici olan kapsayıcı bir deneyim oluşturmaya çalışıyoruz.

“Kısa mesafeli lensleri iki ana nedenle kullandık: İlki, başka şekilde mümkün olmayacak şekilde dar alanlarda büyük ölçekli projeksiyonlar gerçekleştirmemizi sağladığı için. İkincisi, projektörleri tavana gizleyebildiğimiz ve ziyaretçilerin görmemesini sağlayabildiğimiz için.

“Ayrıca doğrudan dinleyicilerin üzerine monte edildikleri için düşük bir gürültü seviyesine sahip projektörlere ihtiyacımız vardı. Panasonic projektörleri kesinlikle daha avantajlıydı. Çözüm bütünüyle çok çekiciydi, piyasada başka geniş açılı projektörler de var, ama çözünürlük, parlaklık veya netlik bakımlarından kaliteleri bu kadar iyi değil” diye sözlerine devam etti.

Panasonic’in Görsel Çözümleri ayrıca İsviçre Taşımacılık Müzesi'deki başka sergilerde de kullanılmaktadır. i-factory sergisi ziyaretçilere bilgi teknolojisinin altında yatan temel teknikleri öğreten etkileşimli bir deneyim sunmaktadır.

i-factory'nin merkezi unsurları çok kullanıcılı ve çoklu dokunmatik özelliğe sahip 4 adet ortam masasıdır Bunlar bir aynayla masaya projeksiyon yapan, tavana monte edilmiş projektörlerle oluşturulmuştur.

“Masalar, aşağıdan kamera izlemesiyle birlikte bir dokunmatik ekran görevi gördüğünden, bu uygulama için düşük gürültülü, yüksek WUXGA çözünürlüklü ve mükemmel netliğe sahip bir projektöre ihtiyacımız vardı” diyor Taşımacılık Müzesi BT Departmanı Başkanı Markus Ottinger. “Ayrıca, yılın 365 günü çalıştıklarından projektörlerin güvenilir ve sağlam olmaları gerekiyordu.”

Ortam Fabrikası, müzedeki ziyaretçilere kendi TV programlarını yapma olanağı veren başka bir sergidir. Panasonic’in Yayın ve Görsel çözümlerinden oluşan bir kombinasyon ziyaretçilerin televizyonun ve yayın stüdyolarının çalışma yöntemleri üzerinde deneyler yapabildikleri sergide kullanılmaktadır.

İsviçre Çikolatası Macerasının videosunu buradan izleyebilirsiniz: https://vimeo.com/115626802​