• Lighting up a little bit of history

Tarihe biraz ışık tutalım

Yüksek parlaklığa sahip Panasonic projektörler, İtalya ve Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 150’nci yıl dönümünü anmak için kullanıldı

Neredeyse 2000 yıldan beri Colosseum Antik Roma'nın bir sembolü olma görevini sürdürmektedir. 

Romalılar zamanlarında gladyatörlük müsabakalarına ve halk temsillerine ev sahipliği yapmış ve orta çağda barınma yeri, atölye, kale ve taş ocağı olarak işlev görmüş olan ünlü dairesel arenanın en son olarak yeniden vücut bulması ışıklar kullanılarak, özel bir yıl dönümünün yansıtıldığı bir projeksiyon perdesinde oldu.  

Motoko Ishii Lighting Design ve Ishii Conception Office Network (ICON) Japon ve İtalyan Büyükelçilikleri tarafından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 150’nci yıl dönümünü anma etkinliklerine yardım etmeleri için görevlendirildi.

Bu etkinlik için özel olarak 'İnsanlığa sevgi, dünyaya sevgi' temalı bir program yazıldı. Anne Motoko ve kızı Akari-Lisa Ishii’den oluşan üretim takımı günümüzün kırılgan politik, sosyal ve çevresel ortamı hakkında farkındalık yaratmak ve İtalyan halkına ve dünyaya bir dostluk, sevgi ve barış mesajı iletmek için bu temayı seçti.

Bu on dakikalık özel program ücretsiz olarak sergilendi ve Mayıs 2016 süresince üç geceden fazla sürdü. Program Colosseum’un ön cephesinde dinamik ve dramatik bir ışık performansıyla başladı ve orijinal bir animasyonla devam etti, Akari-Lisa Ishii tarafından oluşturulmuş bir aşk hikayesini anlatan mürekkep çizimleri kullanıldı.  

Bu bir suibokuga’nın (geleneksel Japon tek renkli fırça ve mürekkep çizim tekniği) bir ışık projeksiyonuna dönüştürülüp ve bir Dünya Mirası alanının cephesine uygulandığı ilk olaydı. 

Işıklandırma ve projeksiyon şovuna yeni bestelenmiş bir parça eşlik etti, söz konusu parçada kısmen Japon geleneksel müziklerinden ilham alınmıştı, taiko (büyük Japon davulları) ve gagaku (antik Japon saray müziği) gibi.

Dev antik tuvali tam anlamıyla doldurabilecek kadar yüksek parlaklıkta bir projeksiyon oluşturabilmek için dokuz Panasonic PT-DZ21K2 Evo projektörü kullanıldı.

20.000 lümenlik parlaklığa ve zengin yaratıcı kabiliyetlere sahip olan projektörün son derece kompakt bir gövdesi bulunuyor.

PT-DZ21K2 Evo ile her bir özellik yüksek derecede kritik projeksiyon profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanıp ve geliştirilmektedir.

Bu ürün DZ21K serisinin güncelleştirilmiş bir versiyonudur ve Avrupa çapında kiralama ve sahne endüstrisi faaliyetlerinde geniş olarak kullanılmıştır. Projektör son olarak dünyanın en büyük projeksiyon görüntüsünü elde etmek maksatlı olarak Guinness Dünya rekoru kırmak amacıyla 142 projektörün kullanıldığı Moskova’daki Circle of Light festivalinde kullanılmıştır.

DZ21K2’nin dört lambalı bir sistemi olduğundan, yerleşik bir verimlilik barındırdığını biliyorduk”

Projektörler ve AV ekipmanları Milano’daki STS Communication tarafından sağlandı. Muhasebe Direktörü Sabrina Miali “Projektörün parlaklığı Colosseum ile Foro Romano arasındaki uzaklığı kapsaması için önemliydi ve alanda çok fazla ortam ışığı da vardı” dedi. Projektörleri yüksek profile sahip bir antik alana kurduğumuz için kompakt ve hafif ağırlıklı yapıları son derece önemliydi, bu sayede vinç veya forklift gibi makineler kullanmamayı tercih ettik.” 

Sabrina Miali “Ve son olarak DZ21K2’nin dört lambalı bir sistemi olduğundan, yerleşik bir verimlilik barındırdığını biliyorduk, böylece performans sırasında bir lamba patlasa bile şov seyirciler fark etmeden devam edebilirdi” diye ekledi.

Projektörler üçlü setler halinde üst üste bindirildi, bu da Antik kalıntıların aydınlatılmasında 60000 lümenden fazla ışığın kullanılması anlamına geliyordu.

“Projeksiyon teknolojisinin bu olayı başarıya ulaştırmak konusunda katkı sağlayacağını bilmek güven vericiydi”

Projeksiyon bir ışıklı mesaj içermekteydi, “sevgi” kelimesi dünyadaki 150 dilde görüntülendi. Bu 10 dakikalık şov üç akşam boyunca her gece 15 kez devamlı olarak yinelendi ve açılış gecesine Japon imparatorluk ailesinin üyelerini de içeren VIP’ler katıldı.

ICON’daki Işıklandırma Tasarımcılar Müdürü Akari-Lisa Ishii “Etkinlik başlamadan iki hafta önce sadece tek bir projektörü test ettik. Ve sadece tek bir projektörden bu kadar parlak bir görüntü aldığımız için mutlu oldum ve şaşırdım.

“Bu tüm ekip üyeleri için oldukça yüksek profilli bir olay ve dünyanın en ikonik yapılarından birinin yüzeyi üzerinde bir ışıklandırma şovunu bizim hazırlamamızın istenmesi bizim için eşsiz bir onurdu. Bu nedenle projeksiyon teknolojisinin bu olayı başarıya ulaştırmak konusunda katkı sağlayacağını bilmek güven vericiydi” dedi.