• Kusursuz kordon projeksi̇yonu

Kusursuz kordon projeksi̇yonu

Kusursuz kordon projeksi̇yonu. War productions, Blackpool kulesi'ndeki yari kalici dijital yansitma gösterisi  I çin 17.000 lümenlik 14 Panasonic projektörünü seçti. 

Blackpool dünyanın en büyük ücretsiz ışık gösterisine ev sahipliği yapıyor. Her sonbaharda dokuz hafta boyunca 120 km'lik ışıklandırma kablosu, Squires Gate'den Red Mile Road'a kadar North West kasabasının on kilometrelik sahilini süslemektedir. 

2014'te büyük çoğunluğu sonraki yıllarda da yeniden gelen 3,5 milyon kişi Blackpool Illuminations gösterisini ziyaret etti. Bu nedenle, Blackpool Belediye Meclisinin gösteriyi güncel tutması ve sürekli olarak standardı yükseltmesi önemlidir. 

2015 için Belediye Meclisi, müzikler ve ikonik görsellerle birlikte Blackpool'un tarihine ışık tutan bir içerik ile ikonik Backpool Kulesi Balo Salonu'nu ışıklandırmak üzere en son dijital projeksiyon teknolojilerinden faydalanmakta kararlıydı. 

Balo salonunun ön cephesi ile birlikte hem kordonu hem de Kulenin kendisini kapsayacak ve Blackpool'un daima hizmet verdiği bir kitleye hitap edecek olan bir video mapping gösterisine yönelik ihaleyi, Coastal Communities Fund'ın 2 milyon £'luk hibesi ile birlikte Blackpool Belediye Meclisi ve LeftCoast'ın katkılarıyla finanse edilen War Productions (WarPro) kazandı. 

Blackpool Belediye Meclisinin Illuminations gösterisinden Sorumlu Üyesi Richard Ryan şunları söyledi, "Illuminations gösterisi, turistleri şehrimize çeken en başlıca etkinlik konumundadır. Her yıl milyonlarca insanın ilgisini çeken ücretsiz bir gösteridir. Lightpool da ziyaretçilere sunulanlara zenginlik katmanın yollarından biridir. 

"WarPro'nun Ross Ashton ve Projection Studio'daki ekibinin uzmanlığından şartnamede belirtilen Panasonic donanımı ve eğitimlere kadar her şeyi içeren ihale teklifi bizi özellikle etkiledi. Bu, nihayetinde Illuminations departmanına yeni yetenek ve beceriler getirecek olan iki çırağın Lightpool projesinde yer almasını sağlamıştır. 

"Kurum bünyesindeki ekibimiz ışıklandırmadaki uzmanlığımızı video mapping alanındaki efektlere de taşımak üzere WarPro ile birlikte çalıştı. Kule Gövdesi, Kule Tepesi, Kulenin Merkezi ve çevreleyen tüm ışıklandırmalar gösterinin bir parçası olarak kontrol edilmekte ve böylece mapping uygulaması mavi renkte olduğunda Kulenin de maviye bürünmesi sağlanmaktadır. Bu da gösterideki detayları yeni bir seviyeye taşıdı. Blackpool'un tarzı tam olarak budur: yeniliklere öncülük etmek." 

Bina üzerindeki mapping uygulaması için toplamda 14 adet Panasonic PT-DW17K2 projektörü kullanıldı. Her biri 10.000:1'lik kontrast oranı ile 17.000 lümen parlaklık sunmaktadır. Diğer Panasonic büyük mekan projektörleri gibi PT-DW17K2'nin de son derece kompakt bir gövdesi var ve DIGITAL LINK bağlanabilirliği, dikey mod yeteneği ve çoklu ekran projeksiyonu gibi çeşitli gelişmiş özellikler sunmaktadır. 

"Projeye yeni bir değer katmamız gerekiyordu. Bunu yapmanın en kolay yolu ise Panasonic projektörlerini tercih etmekti."

WarPro Yönetici Direktörü Alastair Young şunları söyledi, "Bir Cumartesi gecesinde Lightpool Gösterisi 10.000 kişi tarafından izlenebilmektedir. Her ziyaretçinin olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamak için projeye yeni bir değer katmamız gerekti. Bunu yapmanın en iyi yolu ise dörtlü lamba sistemi ile donatılmış Panasonic projektörlerini kullanmaktı. Bu da bir lamba çalışmaması durumunda bile etkinliğin sekteye uğramadan devam etmesi anlamına geliyor." 

 

Ayrıntılara dikkat

11 dakikalık video mapping uygulaması, en başta konumlandırma olmak üzere pek zorluğu da beraberinde getirmişti. Kurulumu tasarlarken, etraftaki ortam aydınlatma seviyesi, bina ile projeksiyon düzeneği arasındaki mesafe ve sokak mobilyalarının miktarı gibi tüm unsurların hesaba katılması gerekiyordu. 

Bu da; bina yüzeyinde sokak ışıklarının neden olduğu herhangi bir gölgenin olmaması için WarPro'nun çok sayıda projektör için belli nitelikler (dikey olarak çapraz çizgi düzeninde kurulmuştu) belirlemesi anlamına gelmekteydi. Ayrıca izleyicilerin dikkatinin dağılmasını engellemek üzere sokak ışıklarına karşı yansıtmanın gerçekleşmemesini sağlamak için içeriklere bir PNG maskesi eklendi. 

War Productions ayrıca Lightpool projesi kapsamında i-Booth konseptini de tanıttı. Bu konsept, ziyaretçilerin yüzlerini kuleye yansıtılmış bir şekilde görebilmelerini sağlayan bir uygulama anlamına geliyordu. Sistem, HD kalitesinde görüntü yakalamak için bir AW-HE2 Panasonic uzak kamerası kullanmakta ve ardından bunları Lightpool'un binada gösterdiği üç ekranda yayınlamaktadır. 

"Yansıtma mesafesi oldukça uzundu. Bu yüzden de Panasonic projektörlerin parlaklığı son derece önemliydi."

Alastair Young sözlerine şöyle devam etti, "Panasonic projektörlerinin parlaklığı çok önemliydi. Yansıtma mesafesinin anlamlı düzeyde olması için projektörleri 'Comedy Carpet' kurulumunun arkasına yerleştirmemiz gerekti. Ayrıca, Illuminations gösterisi çok sayıda ortam ışığı anlamına geliyordu. Dolayısıyla mapping uygulamasının çevresindeki her şeyden daha parlak olması son derece önemliydi." 

Yaratıcı İçerik

İhalenin bir parçası olarak WarPro, dünyaca tanınmış bir projeksiyon sanatçısı olan Ross Ashton ve Projection Studio'nun ses uzmanı Karen Monid ile birlikte çalıştı. 

Daha önce, 2010 Dünya Kupası kapanış seremonisi ve Londra 2012 Olimpiyatları'nda çalışmış olan Ross Ashton, Blackpool Kulesi projesine ilişkin olarak şunları söyledi, "Blackpool'un mirasına eğlenceli bir katkı sunan bu gösteriyi gerçekleştirmek üzere WarPro ve Blackpool Belediye Meclisi ile çalışmaktan büyük bir mutluluk duydum. Bu, Birleşik Krallık'ta yapılmış ilk yarı-kalıcı Son et lumière projeksiyon gösterilerinden birisidir. Bu etkinliğin motivasyon kaynaklarından birisi de insanları arabalarından çıkarıp şehrin içine çekmek. İnsanlar bunun turizm açısından faydalarını keşfettiğinde sektör için önemli bir büyüme alanı olabileceğinden eminiz."