• Coldplay - Creating a sky full of stars

Yıldız Dolu bir Gökyüzü Yaratmak

XL Video'nun sağladığı Panasonic projektörlerin, Coldplay'in "Ghost Stories" adlı son albüm tanıtımı için en son teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılarak video gösterisinin çekimlerinde kullanılması

Ben Miles, Paul Normandale, Misty Buckley ve Phil Harvey'nin müşterek çalışmasıyla oluşturulan şovların amacı sıcak bir atmosfer yaratmak ve izleyiciyi yeni şarkıları paylaşmaya bir adım daha yaklaştırmaktı. Albümün Los Angeles'taki dünya lansmanı için, yaratıcı ekipten tüm alanı ve tüm tavanı çepeçevre kaplayan gezegenvari 360 derecelik bir projeksiyon yaratmaları istendi.

Tüm biletleri tükenen iki Royal Albert Hall performansı için Ben Miles projeksiyonların mekanın simgesel akustik mantarlarını kapsayacağını bildirdi. Yıldız Dolu bir Gökyüzü yaratmak için toplamda 62 Panasonic PT-DZ21K, 20.000 lümen projektör kullanıldı.

Ghost Stories TV Özel

TV Özel'de sekiz yeni alınmış Al I8 medya sunucusunun (dört canlı ve dört yedek) kumanda ettiği 46 Panasonic PT-DZ21K kullanıldı; bu sayı, şimdiye kadar tek bir performans için XL Video'nun tedarik ettiği en yüksek projektör sayısıdır.

Panasonic projektörler daha önce Roger Waters'tan Fat Boy Slim'e kadar farklı türler icra eden sanatçılara işitsel-görsel ortam yaratmak için kullanılmıştı.

Bu çok yeni albümün ön gösterimi, büyük bölümü mekanın tüm zeminine yerleştirilmiş projektörler ile altı 4K yüzeyine eşdeğer tam bir projeksiyon alanının aydınlatıldığı küçük bir orta sahnede gerçekleşti. Sonuçta meydana gelen şov ile atmosferik bir görsel şölene tanık olundu. Böylesi bir ortamda, grup albümün tamamının yanı sıra en sevilen hit şarkılarını da çaldı.

MixedEMotionsLondon'dan Ben Miles TV Özel'e yaptığı açıklamada, bu konseptin amacının alandaki izleyiciler ve evlerinde izleyenler için kendilerini tamamen atmosfere kaptıracakları bir deneyim yaratmak olduğunu söyledi ve şunları kaydetti: "Her şey grubun biraz daha samimi bir performansla çalmak ve dinleyicilerine tam anlamıyla onlarla etkileşime geçecek şekilde yaklaşmak istemesiyle başladı. Büyük stadyum konserlerinde çaldığınızda, sıklıkla izleyicilerden çok uzak bir mesafede olursunuz. Bu yüzden biz birçok "B" sınıfı sahneye baktık, açıkhava alanları, tiyatrolar ve Roundhouse gibi yerler hakkında konuştuk ve bunların projeksiyon mesafeleri için çok kısıtlayıcı olduğunu hissettik."

Sonunda, yaratıcı ekip, Los Angeles'ta Sony Pictures Stüdyoları içinde Londra'nın simgesi Roundhouse'u baştan yarattı.

"Ghost Stories, grubun solisti Chris Martin ve grup için kişiselden öte bir şey. Set tasarımcısı zaten benzemesini istedikleri şeyin bir modelini, üzerinde yansıtmak için kullanacakları birkaç büyük dekor bulunan yuvarlak bir stilde yapmıştı," diye ekledi Ben Miles. "DZ21K'nin boyutu çok büyük bir faktördü" Kapladığı alan bakımından diğer bazı projektörlerle benzer ölçülerde görünüyordu, ancak baktığınızda, çerçeve içindeki gövde boyu çok daha küçüktü. Bunları koltuklar arasına yerleştirdik; projektörün birinin yanına yerleştirildiği zamanki genişliği de önemli bir faktördü".

"Konserden önceki gün hepsi de kaygılıydı, onlara endişe etmemelerini, her şeyin mükemmel görüneceğini ve hepsinin şaşıp kalacağını söyledim. O gece gerçek yansıtma sıralamalarını yaptık ve her şeye elimizden geldiğince ince ayar çektik. Böylece ertesi gün ışıklar kapalı, projektörler açıkken grup içeri girdi ve Chris beni sahneye çağırıp bayıldığını söyledi, çok şükür!"

Royal Albert Hall

TV Özel, davetli bir izleyici ile birlikte ve bu yüzden çok daha kontrollü olduğu için, projektörleri normalde standart bir konserin sınırlarının dışında olan yerlere koyabildiler. Konu Albert Hall'a geldiğinde, en iyi çözümü bulabilmek için daha etraflıca düşünmek gerekti.

XL bunun için tümü de 1920 x 1200 HD çıkış veren 16 Panasonic projektör temin etti ve görüntüler dört AI S8 medya sunucusu (iki canlı iki yedek) kullanılarak tekrar haritalandı.

Projektörler çeşitli üst düzey kutulara yerleştirildi ve çatıya odaklandı. Los Angeles'ta kullanılan playback içeriği, uyacak biçimde yeniden formatlanmak üzere, her biri dört ila altı mantarla kaplanmıştı.

Ben Miles, sözlerine "Panasonic projektörlerle zaten o kadar uzun süredir çalışıyorduk ki, ünite boyutunun ne kadar kompakt olduğunu zaten biliyorduk, dışını çevreleyen çerçeve de biraz farklı açılara monte edebilmemiz ve farklı kelepçe ve mandallı şeritler kullanmamıza olanak vererek mükemmelen işimizi gördü. Projektörleri istediğimiz her açıda yerleştirebileceğimizi zaten biliyorduk ve Roal Albert Hall ekipman yerleştirme noktaları bakımından çok sınırlayıcıdır," şeklinde devam etti.

Yüksem Parlaklıkta Yansıtma

PT-DZ21K nefes kesici güzellikte görüntüler, kolay bakım ve güvenilir çalışma vaat ediyor.

20.000 lümenlik parlaklığı ve zengin yaratıcı kapasiteleri, son derece kompakt bir gövdede buluşturuyor.

Kontrast, derinlik ve netlik PT-DZ21K'nin ayrılmaz unsurları. Dört lambalı sistem dörtlü, üçlü, ikili ve tekli lamba modları ile 7/24 projeksiyon sunacak şekilde stabil, uzun süreli çalışma sağlar.